Bornova Dojo, İzmir Aikido, United Aikido Organisation, UAO

facebook izmir aikido, Bornova Dojo, İzmir Aikido,
twitter izmir aikido, Bornova Dojo, İzmir Aikido,

Aikikai ve Türkiye’deki Durum Hakkında

Bilindiği gibi Aikikai resmi olmamakla beraber tüm dünyada en prestijli Dan belgelerini veren kuruluştur.
Aikikai, Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba’nın yasal varisi ve Japon geleneklerine göre de bu aile Aikido’nun sürdürücüsü, gözeticisidir.
Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde Aikikai kendisini temsil edecek Aikido Organizasyonlarına resmi temsilcilik vermektedir. Bu yıl içerisinde Kumagai Şihan’ın üstün çabası ile bu yetki ülkemizde Ali Uludağ, lemi Bağdatlılar ve ben Mustafa Aygün’ün liderliğindeki 3 ayrı organizasyona verilmiştir.
Ancak burada bir yanlış anlamayı önlemek adına belirtmek gerekiyor ki bu yetki her ülkenin kendi iç yasalarına göre kurulmuş Ulusal Federasyonlarını hiçbir şekilde bağlamamakta ve yine bu yetki Ulusal Federasyonların herhangi bir konudaki yetkilerinin paylaşımı anlamına gelmemektedir.
Her ülkedeki tek yetkili, resmi Ulusal Federasyonlardır. Gerek resmi Dan belgeleri ve gerekse ders vermek için gereken antrenörlük yetkileri ancak ve ancak resmi federasyon tarafından verilebilmektedir. Bu konunun net bir şekilde anlaşılması çok önemlidir.
Aikikai ,Aikido ve kurucusu büyük usta Ueshiba’nın manevi mirasının koruyucusudur.
Aikikai’nin ve başında bulunan Doshu, Aikido’nun geleneksel değerlerinden uzaklaşmadan temel tekniklerinin sağlıklı olarak gelecek nesillere aktarılmasından sorumludur. Verdikleri dan belgelerini bu çerçevede değerlendirmek gerekmektedir.
Aikikai’nin ülkemizdeki bu 3 organizasyonu resmen tanıması ile ülkemizdeki olabilecek gelişmeler hakkında bilgi vermek isterim;
Öncelikle yukarıda da belirttiğim gibi, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’deki tek yetkili kuruluş T.C. Federasyonudur. Resmi anlamdaki tek belge de federasyonun vereceği belgelerdir. Bu nedenle ülkemizdeki her hoca ve öğrencinin titizlikle federasyonumuza sahip çıkması ve kurallarına uyması gerekmektedir. Federasyonumuz sadece başkan ve kurulda görevli arkadaşlarımızın federasyonu değil, aikido yapan herkesin de federasyonudur. Federasyona karşı görevlerimiz olduğu gibi federasyonun da bizlere karşı görevleri vardır. Biz hepimiz aynı gemi içerisinde yolculuk eden kişileriz. Bunun unutmamak gerekir.
Aikikai bundan sonra Türkiye’de yaşayıp Aikikai’den de belge almak isteyenler için bu 3 organizasyonu yetkili kılmıştır. Bu 3 organizasyonun dışında bireysel olarak Kumagai Şihan da bu yetkiye sahiptir. Bunun dışında Türkiye’de Aikikai belgesi vermek mümkün değildir. Başka ülkelerde yaşayan hocalar Türkiye’de Aikikai sınavı yapıp belge veremezler. Ancak onların yetkili olduğu ülkelere gidip orada sınava girilmesi durumunda bu mümkündür.
Aikikai belgesi ancak ve ancak resmi federasyonumuzun (geçmişte çok defa yapıldığı gibi ) denklik yapması ile bir resmiyet kazanabilecektir. Bunu dışında duvarımıza astığımız bir hatıradan başka bir şey değildir.
Aikikai belgesi ancak yurt dışına gidildiğinde gerçekten bir anlam ifade etmektedir. Çünkü dünyada tanınan, en prestijli belge halen Aikikai belgesidir.
Gelecekte Aikikai belgesi almak isteyen arkadaşlarım bugün bir yol ayırımına gelmişlerdir.
Aikikai, bir kişinin bir organizasyonda üye iken çok geçerli bir neden ve eski organizasyonun izni olmadan başka bir organizasyondan belge almasına sıcak bakmamaktadır. Bu konu geçmişte dünyada pek çok ülkede buyuk sorunlar yaşattığı için Aikikai bu konuda oldukça sıkı kurallar getirmiştir.
Bu nedenle bu yetkinin verildiği tarihten önce alınan belgeler değil ama bundan sonra alınan belgelerin kimden alındığı sizleri sonraki uzun yıllar boyunca kısıtlama altına alacaktır. Çünkü bu yetkiden sonra ilk belgenizi hangi organizasyondan alırsanız o sizin aikikai nezdindeki organizasyonunuz olacaktır ve daha sonra değiştirme olanağınız da son derece sorunlu ve zor bir süreçtir.
Bu nedenle ülkemizdeki irili ufaklı pek çok aikido dojosu bir karar vermek durumuna gelmişlerdir.
Benim, UAO’nun yetkilisi olarak, bu konuda getirdiğim bir çözümü, ilgilenen arkadaşlarımla paylaşmakta keyif duyarım.
Bu ülke insanı olarak bizler organize olmayı, birlikte iş yapmayı pek beceremiyoruz. Bundan dolayı da çok şey kaybediyoruz. Sanırım artık egolarımızı, hep birlikte bir kenara bırakıp, birlikte birşeyler yapmanın çarelerini aramak gününe gelmiş bulunmaktayız.
Aikikai belgesi binlerce dolar karşılığında satılan bir belge değildir. Son derece makul rakamların söz konusu olduğu bir belgedir.
‘kademeli yetkilere sahip gevşek bir federasyon’ yapısı ile pek çok konuda olabilecek sorunları çözmek mümkündür.
Geçmişte başka arkadaşlarımda aikido yaparken yaşadıkları sorunlardan dolayı bana gelen pek çok kişiye yardımcı olamadım. O arkadaşlarım hep kendilerine sahip çıkmayışım konusunda sitem etmişlerdir. Kendimce gerekçelerimin olmasına karşın zaman zaman da doğru davrandığım konusunda endişe etmişimdir.
Bugün bu yol ayırımında tüm arkadaşalarımın bir seçim yapması sanırım yerinde olacaktır. Çünkü bugünkü tercihlerini ileride değiştirme şansları olmayabilecektir.
Kumagai Şihan kanımca bundan sonra en fazla 1 veya 2 kere daha Türkiye’ye gelebilecektir. Gerek yaşadığı sağlık sorunları gerekse de kendisinin de defalarca ifade ettiği yorgunluktan dolayı bizlerdeki manevi değerini hiç yitirmeyecek ama fiilen Türkiye’de ders vermesi ‘kanımca’ mümkün olmayacaktır. Allah hocamıza uzun ve sağlıklı ömür versin dileklerimiz daimidir.
Aikikai yetkisi kişilere değil organizasyonlara verilmiştir. Bu nedenle organizasyonun başındaki kişi gitse bile yetki organizasyonda olduğu için süreklilik arz edecektir. Böyle bir organizasyonda yer almakla bu sorundan tamamen kurtulmuş olunacaktır.
Daha önce senede 2 defa verilebilen belgeler için eskisi gibi 5-6 ay beklenmeyecek, çok kısa zamanda belge gelecektir.
Kimbilir belki de bu vesile ile daha önceleri sağlanamayan birliktelik sağlanacak ve Türkiye’de aikido büyük,barışık, mutlu aileler haline gelecektir.
Elbette bu konuda da her zaman olduğu üzere bir sürü polemik yapılacaktır. Ancak bu da bizim hayatımızın, sosyal yaşam tarzımızn bir parçası olarak hoşgörü ile görülecektir.
Bu konuda herhangi bir görüşü olan, sorusu olan gurup üyesi olan veya olmayan herkese kapımız açıktır ve tüm sorular, görüşler titizlikle dikkate alınacaktır.
Sevgi ve saygı dileklerimle

Mustafa Aygün 22 Aralık 2012
aikido@turk.net
mustafaaygun@unitedaikido.org

 
İZMİR UAO - Tüm Hakları Saklıdır 2019©